top of page

ENDODONTİ - Kök Kanal Tedavisi & Endodontik Cerrahi

Kanal tedavisi, çürümüş veya enfekte olmuş bir dişi onarmak ve tekrar işlev görmesi için kullanılan bir prosedürdür. En güzel tabiriyle; dişinizi kurtarmak için uygulanabilecek son yöntemdir. 

Kanal tedavisi enfekte olmuş veya çürümüş dişleri onararak kurtarmak için kullanılan bir mikro cerrahi yöntemidir. Kanal tedavisi sırasında dişin sert dokusunun içindeki kök kanalı adı verilen doğal boşlukta bulunan yumuşak doku olan pulpa ile diş siniri çıkarılır, dişin içi temizlenir ardından açılan boşluk doldurulur. 

Dişten çıkarılan diş siniri diş sağlığı ve işlevi için hayati önem taşımaz, fakat kişinin şiddetli ağrı çekmesinin önüne geçer. Sadece sıcak ve soğuk algısı için kullanılan duyusal bir sinirdir. Eğer tedavi gerçekleştirilmezse dişi çevreleyen dokunun enfeksiyon kapmasıyla birlikte apseler oluşabilir.

 

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Bir dişin siniri ya da pulpası, dişte meydana gelen derin çürükler, dişte bir çatlak veya kırılma ya da yüz travması nedeniyle tahrip olabilir, iltihap kapabilir ve enfekte olabilir.

Bir dişin sinir dokusu veya pulpası hasar görürse, bu doku parçalanır ve dişin çevresinde bulunan bakteriler kök kanalı içinde çoğalmaya başlar.

Bu bakteriler ve diğer çürümüş kalıntılar enfeksiyona veya diş apsesine neden olabilir. Apse, iltihap dolu bir keseciktir ve enfeksiyon dişin kök uçlarının sonuna kadar yayıldığında oluşur. Dişte meydana gelen apse kişinin şiddetli ağrı çekmesine neden olur.

Apse, kök kanalında bir enfeksiyona neden olmasının yanı sıra, yüze, boyuna veya başın diğer bölgelerine yayılabilen şişme, diş kökü çevresinde kemik kaybı ve diş ile yanakta drenaj sorunlarına da yol açabilir. 

 

Apseli dişin tedavisinin en kısa süre içinde yapılması kişinin yaşam kalitesine devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Diş ağrısının özellikle geceleri daha fazla ortaya çıkmasıyla birlikte kişinin uyku kalitesi etkilenir ve gün içinde dikkat dağınıklığı gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Bu gibi durumlarda ortaya çıkan en sık belirtiler ise dişlerde sıcak – soğuk duyarlılığı, şişme, ısırma - çiğneme gibi günlük rutinleri yaparken meydana gelen keskin ağrı, diş eti ağrısı, diş eti şişmesi veya diş etlerinde koyulaşma gibi durumlardır.


Enfeksiyon durumuna göre bir ila üç seans arasında sürebilir.

Lokal anestezi altında uygulanır ve işlem sırasında ağrı hissedilmez. 

Kanal Tedavisi zamanında uygulanmazsa, genellikle şiddetli diş ağrısı yaşanır. Diş içinde oluşan enfeksiyonun ilerleyerek çene kemiğine yayılma ihtimali ortaya çıkar. Hem tedavi edilmeyen diş hem de çevresindeki dişler çekilmek zorunda kalabilir.

Hekiminiz, gerekli gördüğü durumda Lazer ile dezenfeksiyon sağlayabilir.

Kök kanal tedavileri dişe, dişteki kök sayısına, lezyon varlığı ve durumuna göre varyasyonlara ayrılır.  Kök Kanal Tedavisi tamamlanmasının ardından uygun restorasyon seçeneğiyle üstyapı uygulanır.

bottom of page