top of page

ORTODONTİ

- Ortodonti - Diş Teli
- Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodontik Tedavi
- Lingual (Saklı Tel) Ortodontik Tedavi

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin yanlış konumlandırılmasını düzelten diş hekimliği dalıdır. Çapraşık dişlerin temiz tutulması daha zordur bu nedenle diş çürüğü ve periodontal hastalık sebebiyle daha fazla diş kaybı görülür. Çiğneme kaslarında, boyun, omuz ve sırtta ağrılara sebep olabilir. Estetik açıdan da dişlerin doğru konumlandırılması çok önemlidir.

Ortodontik tedavinin faydaları arasında daha sağlıklı bir ağız, daha hoş bir görünüm ve ömür boyu sağlıklı dişler bulunur.Ortodonti tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını ortodontistiniz belirleyebilir. Tam tıbbi ve diş sağlığı öyküsü, klinik muayene, dişlerin alçı modelleri, röntgenler ve fotoğraflar içeren teşhis araçlarına dayanarak doğru bir tedavi planı oluşturulabilir.

İlk ortodonti muayenesi güncel tedavi yaklaşımlarında 6 yaş olarak tavsiye edilmektedir. Asağıdaki ortodontik bozukluklardan bazıları uygun yaşta müdahale edilmesi ile etkili ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır. Mutlaka, 6 yaş itibariyle, uzman hekim muayenesi ile cocuğunuzun erken yaşta önlenebilir ve koruyucu tedavilerden yaralanması sağlanmalıdır.

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:


– Dişsel ya da iskeletsel olarak alt ya da üst çenede görülen darlık durumu, erken yaşta tedavi edilmelidir.

- Çapraşıklık – yer darlığı ya da çene darlığı sonucu dişlerin çarpık siralanması

- Diastema - eksik dişler veya dişler arasında boşluklar

- Çapraz kapanış – çene darlığından kaynaklanabilmektedir ve yüze yansıyan asimetrilere sebep olabilmektedir.

- Derin kapanış – üst dişlerin alt dişleri normalden fazla örtmesi durumu

- Açık kapanış – üst dişleri ve alt dişlerin birbirini hiç örtmemesi, kapanış esnasında dişlerin kapanmaması durumu

- Orta hat sapması – yüzün ortası ile, alt veya üst dişlerin kendi arasında ya da yüz ile uyumsuz orta hatlara sahip olması durumu.
 

bottom of page