top of page
1.jpg

PEDODONTİ - Çocuk Diş Hekimliği

Tüm personelimiz çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Çocukların nasıl düşündüklerini biliyoruz ve anlıyoruz. ​Çocukların, diş kliniklerinden korkmalarını değil, kliniklerin keyifli bir yer olduğuna inanmalarını istiyoruz.​ Diş hekimlerimiz ve tüm personelimiz çocuklarda ağız ve diş sağlığının öneminin bilincindedir. Çocuk diş hekimliği üzerine uzmanlık eğitimi almışlardır. Çocukların dişlerinin korunmasına ve restore edilmesine yardımcı olmak için buradalar.

Çocukların evde de dişlerine iyi bakmasını sağlamak için siz ebeveynlerle birlikte çalışıyoruz. Takip randevuları ve koruyucu tedavilerle oluşabilecek potansiyel çürükleri erkenden tespit edip, gerekliyse tedavi ediyoruz.


Fluor Uygulaması

Fluor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluor dişlerde bakterilerin plak oluşturmasını yavaşlatmakta ve çürük oluşumu riskini azaltmaktadır. Dişler ilk sürdüklerinde diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler çürüğe karşı daha dirençsiz yani çürük oluşumuna daha yatkındırlar. Fluor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve çürük oluşmasını önlemeye yardımcı olur.Başlangıç aşamasındaki çürüklerin ilerlemesi de çocuk diş hekimi tarafından yapılan fluor uygulaması ile önlenebilmektedir

Uygulama şekli ve sıklığı çocuğun yaşına,çürük oluşma riskine,beslenme alışkanlıklarına göre değişmektedir. Sistemik olarak alınmadığı ve bölgesel uygulama yapıldığı için çocukların sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye yol açmamaktadır.Uzman ellerde uygulandığında çocuklarda güvenle kullanılabilir.

Fluor uygulamaları güvenli midir? 

Türk Pedodonti Derneği (TPD) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Eğitim Komisyonu’nun 2016 yılında yayımladığı “Fluor Durum Raporu”nda çürük önlemek için kullanılan fluor kaynaklarının toksik dozda flor içermediği, dolayısıyla güven verici olduğu bildirilmiştir. (http://www.tdb.org.tr/ekler/Florur_Durum_Raporu_2019.pdf)

Diş hekimlerinin önerdiği uygun miktarlarda kullanılan flor insan sağlığı üzerine hiçbir yan etki oluşturmamaktadır.

Yer Tutucular

Enfekte süt dişlerinin tedavisi bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda süt dişlerinin erken çekilmesi gerekebilir. Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna devrilmesini engeller.Dolayısıyla ileride oluşabilecek ortodontik problemlere ya da konuşma/çiğneme bozukluğuna engel olur.Yapılmadığı takdirde sürmeye başlayan daimi diş  daralmış yere sığamaz, eğri çıkar veya hiç çıkamaz. 

Fissür Örtücü Uygulaması (Fissur Sealant)

Fissür örtücü özellikle azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine uygulanan koruyucu bir tedavidir.

Çiğneyici yüzeylerindeki çürük oluşumuna elverişli girintiler akışkan bir malzemeyle örtülür.

Uygulama sonrası dişlerde besin birikimi azalır ve dişler kolay fırçalanır hale gelir.

Bu sayede çürük riski yüksek oranda azaltılmış olur.

Uygulaması kolaydır ve birkaç dakika içinde uygulanmaktadır.Koruyucu ve ağrısız bir işlemdir.

Tekrar gerektiren bir uygulama değildir ve rutin kontrolü yeterlidir.

bottom of page