ClearCorrect_Logo_PinkMark_RGB_V3_edited

- Ortodonti - Diş Teli
- Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodontik Tedavi
- Lingual (Saklı Tel) Ortodontik Tedavi

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin yanlış konumlandırılmasını düzelten diş hekimliği dalıdır. Çapraşık dişlerin temiz tutulması daha zordur bu nedenle diş çürüğü ve periodontal hastalık sebebiyle daha fazla diş kaybı görülür. Çiğneme kaslarında, boyun, omuz ve sırtta ağrılara sebep olabilir. Estetik açıdan da dişlerin doğru konumlandırılması çok önemlidir.

Ortodontik tedavinin faydaları arasında daha sağlıklı bir ağız, daha hoş bir görünüm ve ömür boyu sağlıklı dişler bulunur.Ortodonti tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını ortodontistiniz belirleyebilir. Tam tıbbi ve diş sağlığı öyküsü, klinik muayene, dişlerin alçı modelleri, röntgenler ve fotoğraflar içeren teşhis araçlarına dayanarak doğru bir tedavi planı oluşturulabilir.

İlk ortodonti muayenesi güncel tedavi yaklaşımlarında 6 yaş olarak tavsiye edilmektedir. Asağıdaki ortodontik bozukluklardan bazıları uygun yaşta müdahale edilmesi ile etkili ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır. Mutlaka, 6 yaş itibariyle, uzman hekim muayenesi ile cocuğunuzun erken yaşta önlenebilir ve koruyucu tedavilerden yaralanması sağlanmalıdır.

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:


– Dişsel ya da iskeletsel olarak alt ya da üst çenede görülen darlık durumu, erken yaşta tedavi edilmelidir.

- Çapraşıklık – yer darlığı ya da çene darlığı sonucu dişlerin çarpık siralanması

- Diastema - eksik dişler veya dişler arasında boşluklar

- Çapraz kapanış – çene darlığından kaynaklanabilmektedir ve yüze yansıyan asimetrilere sebep olabilmektedir.

- Derin kapanış – üst dişlerin alt dişleri normalden fazla örtmesi durumu

- Açık kapanış – üst dişleri ve alt dişlerin birbirini hiç örtmemesi, kapanış esnasında dişlerin kapanmaması durumu

- Orta hat sapması – yüzün ortası ile, alt veya üst dişlerin kendi arasında ya da yüz ile uyumsuz orta hatlara sahip olması durumu.
 

 
5ef3642e1443fb6fa39b5562_biohorizons-implanthub_edited.png
Intra-Lock_edited.png
implance logo.png
products-implant-family_edited.png

Diş implantları, eksik olan dişlerin köklerine yani çene kemiğine cerrahi operasyonla yerleştirilir. İmplantlarda bulunan özel yüzeylendirilmiş titanyum çene kemiği ile kaynaştığından, doğru uygulandığında köprü ya da protezler için ideal diş kökü desteğini sağlar, uzun vadede sorun yaratmaz ve kemik hasarına neden olmaz. Aynı zamanda bu implantlar çürümez. 

Diş implantları genellikle şu durumlarda sizin açınızdan uygundur:

•En az 1 ya da daha fazla eksik dişiniz mevcutsa,

•Büyümesini tamamlamış bir çene kemiğine sahipseniz,

•İmplantları sabitlemek açısından kemikleriniz yeterli ise ya da kemik grefti yapılabiliyorsa,

•Sağlıklı ağız dokusuna sahipseniz,

•Kemik iyileşmesi açısından olumsuz etkiye neden olabilecek hastalıklarınız yoksa,

•Takma diş takamıyorsanız veya takmak istemiyorsanız,

•Konuşmanızı geliştirmek istiyorsanız.

Kapsamlı bir tetkik Ağız ve Çene Cerrahisi Uzmanı, Protetik Diş Tedavisi Uzmanı, Periodontoloji Uzmanı bazen gerekli durumlarda KBB Uzmanı tarafından yapılır.

Uygunluğa ve tedavi planına karar verildiğinde; sağlıklı bir kemikte bir implantasyon süreci yaklaşık 15 dakikadır. Lokal anestezi altında uygulanır ve prosedür boyunca hiçbir ağrı hissedilmez. Çoğu durumda implantın kemiğe entegrasyonu 3-4 ay sürer ve bu sürecin ardından implant üzerine uygun diş protezi yaklaşık 5 gün/3 seansta yapılır.

 
5ef3642e1443fb6fa39b5562_biohorizons-implanthub_edited.png
Intra-Lock_edited.png
implance logo.png
products-implant-family_edited.png

All on 4 implant uygulaması, tam dişsizlik durumunda belirli açılardan yerleştirilen dört adet dental implantın üzerine diş protezlerinin yerleştirilmesini sağlayan tedavidir.
 

•All on 4 uygulaması yeterli kemik hacmine sahip tüm tam dişiz hastalara ve ameliyatına engel teşkil edecek herhangi bir sistematik hastalığı bulunmayan hastalarımıza uygulanabilir.
 

•All on 4 uygulaması planlanan hastalara öncelikle detaylı bir radyolojik ve klinik muayene gerekir.

•All on 4 uygulaması cerrahi ve diş protezi olarak iki ana kısımdan oluşur. Tedavinin ilk gününde planlamaya uygun olarak 4 adet implant yerleştirilir ve ardından geçici diş protezi, dental implant üzerine sabitlenir. Cerrahi müdahalenin 3-4 ay ardından daimi diş protezleri yapılır. Böylece hasta sosyal hayatı etkilenmeden dişli bir şekilde tedavi sürecini geçirir.


• Dişleri olmayan hastalara aynı günde tek bir cerrahi müdahale ile sabit diş protezi yapılmasına imkan tanır.

 

• Dental implantın takılma ameliyat süresi daha kısadır.

 

• İmplant sayısının azolmasından ve ek cerrahi işlem istemediğinden dolayı maliyet, klasik dental implanta göre daha düşüktür.

 

• Temizlik ve bakım, klasik dental implant üstü sabit diş protezlerine gore daha rahattır.

 

• Hastaya özel tasarlandığından dolayı estetik bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

 

• Hareketli diş protezleri ile problem yaşayan hastalar için uygundur.

 

• Tasarımı tam diş protezlerine göre farklı olmasından dolayı damak kısmını kaplamaz ve kullanımı daha kolaydır.
 

•All on four uygulaması sonrasında dental implantların üzerine sabitlenen geçici diş protezlerini kullanabilirsiniz. Dental implantlar ile kemiğin kaynaşma süreci olan 3-4 aylık dönemde ise doktorunuzun size tavsiye edeceği diyete uygun beslenmeniz gerekecektir. Dental implantın kaynaşması için gereken dönemin ardından yapılacak daimi proteziniz ile dilediğiniz gibi beslenebilirsiniz.

 

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı, diş kaplamaları, kompozit bonding yöntemi, diş beyazlatma ve diş implantı gibi bazı prosedürlerle gülümsemenizin görünümünü iyileştirmeye odaklanan bir tedavi planlaması türüdür. Bu tedavi için dikkate alınan bazı faktörler: yüz görünümü ve cilt tonu, dişeti ve dudaklardır.

Gülüş tasarımı yaparken dikkat edilenler şunlardır:

 

Diş rengi

renksiz veya lekeli diş, yaşlı ve mat görünmenizi sağlarken, iyi şekillendirilmiş parlak dişler sizi mükemmel bir gülümsemeye kavuşturur.

Hizalama ve aralık

Düzensiz kırık, üst üste binen dişler veya aralarında boşluklar olan dişler, kaplamaların yardımıyla eşit şekilde hizalanabilir ve düzeltilebilir.

Eksik diş

Eksik veya çatlamış bir diş olması durumunda dental implantlarla eksik dişleriniz tamamlanır.

Daha dolgun dudaklar, gülümseme ve yanaklar

Gülüş tasarımında sadece dişlerinize odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda dudaklarınızı ve yanaklarınızı daha güzel göstermeye odaklanırız.

 

Diş oranı ve gülümseme çizgisi

Gülümsemenizin kusursuz görünmesi için ortodontist ya da estetik diş hekimi dişlerin boyutunun doğru oranda olup olmadığını veya üst dudaklarınızın kenarlarını takip eden gülümseme çizgisinin yüzünüzle orantılı olup olmadığını inceleyecektir.

 

Laminate Veneer, her insanda olabilecek dişlerde renk, şekil bozukluklarına çözüm olarak uygulanmaktadır. Sadece estetik açıdan değil, diş arası boşlukların düzeltilmesi ya da diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Seramik laminate, yaprak porselen ve yaprak lamine olarak da isimlendirilir.

• Diastemaları kapatmak, dişleri uzatmak ve gerekirse yeniden şekillendirmek• Kırık veya çatlamış dişlerin tedavisi için

• Dişlerinin renginde kalıcı bir beyazlık isteyen hastalar için bir çözüm olarak

• Gülümseme tasarımının bir parçası olarak kendi gülümsemesini sevmeyen hastalarda


Laminate Veneer Nasıl Uygulanır?

•Laminate Veneer uygulaması, kapsamlı muayenenizin ardından öncelikle Diş Eti Sağlığınız ve Hijyen sağlanır.


Hazırlık sürecinde, porselen laminelerin oturtulması için diş düzeylerinin pürüzlendirilmesi yapılır. Pürüzlendirme derecesi diş yapısına göre değişmektedir.

•Sonrasında Dijital Taramanız özel ağız içi tarayıcılarla yapılır. Yaprak porselenler, laboratuvar ortamında cihazlar tarafından kişinin nanometrik hazırlık sonrası ölçülerine göre üretilir.

•Laboratuvar süreci işleme bağıl 2-6 gün sürebilir. Son olarak özel bir yapıştırma ajanı yardımıyla yaprak porselenler diş yüzeyine yapıştırılır. (Kliniklerimizde Ultradent - Variolink serisi kullanılır.)

•3-7 gün içerisinde yaprak porselenlerle estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz!

 
 

Geleneksel olarak, kaplamaların üç çeşidi mevcut: metal altyapılı porselen, tam seramik ve monolitik zirkonyum. Her kaplama tipi, periodontal enfeksiyonların ve diş çürüğü veya kırıkları gibi durumların ortaya çıkmasını hafifletirken mükemmel dayanıklılık ve diş bütünlüğü sunar.


Zirkonyum Kaplama nedir?
Zirkonyum genellikle elmas üst düzey kostüm takılarının taklidi olarak kullanılan insan yapımı bir malzemedir.

Estetik  bir Zirkonyum kaplamanın en büyük yararıdır. Diğer kaplamaların aksine, Zirkonyum yarı saydamdır, yani ışığın normal bir diş gibi geçmesine izin verir, böylece dişe gerçek dişlerin sahip olduğu doğal şeffaflığı verir. Zirkonyum ile, birisinin kaplama dişini diğer doğal dişlerden ayırt etmesi zor olacaktır. Zirkonyum kaplamalar mevcut doğal dişlerle bütün görünerek dişlerinizin güzelliğini korur.


Zirkonyum kaplamalar olağanüstü sağlamdır. Zirkonyum benzersiz ve sağlam bir kristal tipinden elde edilen bir malzemedir.

Güçlü Zirkonyum kaplama diş kırığı gibi hasarları önlemeye yardımcı olacaktır.


Zirkonyum kaplamalar biyouyumludur, yani alerjik reaksiyon riski yoktur. Ayrıca, Zirkonyum son derece düşük ısı iletkenliğe sahiptir, bu nedenle diğer estetik diş kaplamaları ile hissedilen normal soğuk veya sıcak hassasiyeti zirkonyum kaplamalarda ile neredeyse yoktur.


Zirkonyum kaplama, bir metal kronun gücüne ve bir porselen kronun doğal görünümüne sahip zirkonyum oksitten üretilir. Bu, tek bir paketten iki kat avantaj elde ettiğiniz anlamına gelir. Şeffaflıkları ve ışığı yansıtan nitelikleri, diş etinde metalin sebep olduğu siyah bir renk göstermediğinden doğal dişlerle daha uyumlu bir görünüm kazandırmaktadır.


E-Max Tam Seramik Kaplamala nedir?

Seramik üretimi sanatı gerçekten de dünyanın en eski el sanatlarından biridir. Günümüzde, diş hekimliğinde hastalara gerçekçi, doğal görünümlü gülümsemeler vermek için özel seramikler de kullanılmaktadır. IPS 

E-Max, diğer diş restoratiflerinden farklı olarak gücü ve güzelliği birleştiren seramik bir malzemedir.

Tamamen seramikten yapılmış diş restorasyonları metal içermez. Bu nedenle, ışık doğal dişlerde olduğu gibi içlerinde parlayabilir. 

• yüksek estetik ve doğal görünüm
• uzun ömürlü kalite
• renk çeşitliliği
• insan vücudu ile uyumluluk

DİŞ BEYAZLATMA

Hastalarımızın bizlere sıklıkla ilettiği isteklerinden biri daha beyaz dişlerdir. Seçeneklerinizi değerlendirirken, tüm ağzınızın durumu, beyazlatmaya uygunluğu ve dişlerinizi nasıl etkileyebileceklerini öğrenmek  için öncesinde kliniğimize danışmanız önemlidir.

Birçok insan dişlerin renklenmesinin plak veya kirden kaynaklandığını düşünmektedir. Ancak yiyecek, içecek, tütün, yaş, yaralanma ve ilaçlar da dahil olmak üzere dişlerinizin rengini etkileyebilir. Renk bozulmasına neyin sebep olduğunu anlamak dişlerinizi etkili bir şekilde beyazlatmak için önemlidir.

Diş beyazlatma ürünleri, lekeleri daha küçük parçalara ayırmak için ağartıcılar (hidrojen peroksit veya karbamid peroksit) kullanır, bu da dişlerinizi daha parlak hale getirmelerini sağlar. Bu ağartıcılar tüm dişlerde etkili olamayabilir. Kliniğimizde uygunluk değerlendirmeniz ve hekim tarafından tedavi öncesi bilgilendirmeniz yapılmaktadır.

Diş beyazlatma seçenekleri genellikle beyazlatıcı diş macunları, evde ağartma ve ofis içi ağartma içerir. Elbette etkinlik, güvenlik ve sonuçlar ürünler arasında büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle bu seçenekleri düşünüyorsanız ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

 
 
Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

Tüm personelimiz çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Çocukların nasıl düşündüklerini biliyoruz ve anlıyoruz. ​Çocukların, diş kliniklerinden korkmalarını değil, kliniklerin keyifli bir yer olduğuna inanmalarını istiyoruz.​ Diş hekimlerimiz ve tüm personelimiz çocuklarda ağız ve diş sağlığının öneminin bilincindedir. Çocuk diş hekimliği üzerine uzmanlık eğitimi almışlardır. Çocukların dişlerinin korunmasına ve restore edilmesine yardımcı olmak için buradalar.

Çocukların evde de dişlerine iyi bakmasını sağlamak için siz ebeveynlerle birlikte çalışıyoruz. Takip randevuları ve koruyucu tedavilerle oluşabilecek potansiyel çürükleri erkenden tespit edip, gerekliyse tedavi ediyoruz.


Fluor Uygulaması

Fluor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluor dişlerde bakterilerin plak oluşturmasını yavaşlatmakta ve çürük oluşumu riskini azaltmaktadır. Dişler ilk sürdüklerinde diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler çürüğe karşı daha dirençsiz yani çürük oluşumuna daha yatkındırlar. Fluor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve çürük oluşmasını önlemeye yardımcı olur.Başlangıç aşamasındaki çürüklerin ilerlemesi de çocuk diş hekimi tarafından yapılan fluor uygulaması ile önlenebilmektedir

Uygulama şekli ve sıklığı çocuğun yaşına,çürük oluşma riskine,beslenme alışkanlıklarına göre değişmektedir. Sistemik olarak alınmadığı ve bölgesel uygulama yapıldığı için çocukların sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye yol açmamaktadır.Uzman ellerde uygulandığında çocuklarda güvenle kullanılabilir.

Fluor uygulamaları güvenli midir? 

Türk Pedodonti Derneği (TPD) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Eğitim Komisyonu’nun 2016 yılında yayımladığı “Fluor Durum Raporu”nda çürük önlemek için kullanılan fluor kaynaklarının toksik dozda flor içermediği, dolayısıyla güven verici olduğu bildirilmiştir. (http://www.tdb.org.tr/ekler/Florur_Durum_Raporu_2019.pdf)

Diş hekimlerinin önerdiği uygun miktarlarda kullanılan flor insan sağlığı üzerine hiçbir yan etki oluşturmamaktadır.

Yer Tutucular

Enfekte süt dişlerinin tedavisi bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda süt dişlerinin erken çekilmesi gerekebilir. Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna devrilmesini engeller.Dolayısıyla ileride oluşabilecek ortodontik problemlere ya da konuşma/çiğneme bozukluğuna engel olur.Yapılmadığı takdirde sürmeye başlayan daimi diş  daralmış yere sığamaz, eğri çıkar veya hiç çıkamaz. 

Fissür Örtücü Uygulaması (Fissur Sealant)

Fissür örtücü özellikle azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine uygulanan koruyucu bir tedavidir.

Çiğneyici yüzeylerindeki çürük oluşumuna elverişli girintiler akışkan bir malzemeyle örtülür.

Uygulama sonrası dişlerde besin birikimi azalır ve dişler kolay fırçalanır hale gelir.

Bu sayede çürük riski yüksek oranda azaltılmış olur.

Uygulaması kolaydır ve birkaç dakika içinde uygulanmaktadır.Koruyucu ve ağrısız bir işlemdir.

Tekrar gerektiren bir uygulama değildir ve rutin kontrolü yeterlidir.

 
Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Hiç ihtiyacınız olmasını istemeyiz ama Diş hekiminiz ağzınızda yaşadığınız sorunu çözmek için ağız cerrahisi gerektiğini söylemiş olabilir. Daha önce hiç bir dolgudan daha fazlasını yaptırmadınız ve cerrahi bir prosedür fikri göz korkutucu. İşte ağız cerrahlarının uyguladığı bazı yaygın prosedürler ve detayları.

Sık Uygulanan Oral Cerrahi İşlemler
Diş Çekimi ve Gömülü Dişler:
Dişin belli bir kısmı ağızda gözüken dişler genellikle basit bir çekim olur. Dişi çıkarmak için kemik veya doku kesilmesi gerektiğinde cerrahi olarak çıkartılabilir. Cerrahi çekimlerde ayrıca yarayı kapatmak için dikiş atılır. 20 yaş dişleri bazı durumlar gömülü kalabilir ve çoğu zaman cerrahi olarak çekilmesi gerekir. Dişin yarı gömülü ya da tam gömülü olması cerrahi prosedürü değiştirebilir.

 

Protez Öncesi Cerrahi
Bazı Durumlarda Kaplama veya köprülerin uygunluğunu sağlamak için tek tek dişlerin boylarının uzatılması, yahut kemiğin törpülenmesi gerekebilir. Bunun için cerrahi işlem gerekli olabilmektedir.


Ağız ve Çene Cerrahisi
Oral ve maksillofasiyal cerrahi, oral cerrahinin karmaşık bir şeklidir.  Düzeltici çene cerrahisi, dentoalveolar cerrahi, sinir yeniden konumlandırma ve dental implantları gibi ameliyatlar gerçekleştirir.


Ameliyata Hazırlık
Herhangi bir ağız cerrahisi ile karşı karşıyaysanız, zaman geldiğinde hazır olduğunuzdan emin olmak için alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Uzmanla görüştüğünüzde, ihtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğunu belirlemek için ağzınızın ek tomografisini isteyebilirler. Tıbbi geçmişinizi gözden geçirecekler ve reçetesiz satılan ürünler, vitaminler ve takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçlardan bahsetmek önemlidir. Planlanan prosedüre ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, ağız sağlığı uzmanınız antibiyotik profilaksisi uygulayabilir. Protez eklemleri olan, belirli kalp rahatsızlıkları olan veya bağışıklık sistemi zayıf olan hastalara cerrahi öncesi ilaç uygulaması gerekebilmektedir.

 

Cerrahi Sonrası
Herhangi bir ağız cerrahisi sonrası belirli gıda türleri veya beslenme yöntemleriyle sınırlı olabileceğiniz bir iyileşme süresi gerektirir. İyileşme döneminde, uzman hekimin talimatlarını izlemeniz ve herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa diş hekiminize başvurmanız önemlidir. Cerrahi sonrasında ilk 2-3 gün ağrı kesici ile geçen ağrı, yüzde şişlik, nadiren ufak tefek ciltteki renk değişiklikleri beklenen etkilerdir ve 1. haftanın sonunda geçecektir. Daha uzun süren şikayetler olması normal olabileceği gibi bize danışmanızda yarar vardır.

 

Unutmayın, tüm ekibimiz, cerrahi prosedürlerde yolun her adımında yanınızda olacaktır ve işlem sonrası dikkat etmeniz gerekenler size detaylıca anlatılacaktır. Onların yardımıyla, en kısa sürede kendinizi en iyi şekilde hissetmeye geri döneceksiniz.

 

Kök Kanal Tedavisi - Endodonti

Kanal tedavisi, çürümüş veya enfekte olmuş bir dişi onarmak ve tekrar işlev görmesi için kullanılan bir prosedürdür. En güzel tabiriyle; dişinizi kurtarmak için uygulanabilecek son yöntemdir. 

Kanal tedavisi enfekte olmuş veya çürümüş dişleri onararak kurtarmak için kullanılan bir mikro cerrahi yöntemidir. Kanal tedavisi sırasında dişin sert dokusunun içindeki kök kanalı adı verilen doğal boşlukta bulunan yumuşak doku olan pulpa ile diş siniri çıkarılır, dişin içi temizlenir ardından açılan boşluk doldurulur. 

Dişten çıkarılan diş siniri diş sağlığı ve işlevi için hayati önem taşımaz, fakat kişinin şiddetli ağrı çekmesinin önüne geçer. Sadece sıcak ve soğuk algısı için kullanılan duyusal bir sinirdir. Eğer tedavi gerçekleştirilmezse dişi çevreleyen dokunun enfeksiyon kapmasıyla birlikte apseler oluşabilir.

 

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Bir dişin siniri ya da pulpası, dişte meydana gelen derin çürükler, dişte bir çatlak veya kırılma ya da yüz travması nedeniyle tahrip olabilir, iltihap kapabilir ve enfekte olabilir.

Bir dişin sinir dokusu veya pulpası hasar görürse, bu doku parçalanır ve dişin çevresinde bulunan bakteriler kök kanalı içinde çoğalmaya başlar.

Bu bakteriler ve diğer çürümüş kalıntılar enfeksiyona veya diş apsesine neden olabilir. Apse, iltihap dolu bir keseciktir ve enfeksiyon dişin kök uçlarının sonuna kadar yayıldığında oluşur. Dişte meydana gelen apse kişinin şiddetli ağrı çekmesine neden olur.

Apse, kök kanalında bir enfeksiyona neden olmasının yanı sıra, yüze, boyuna veya başın diğer bölgelerine yayılabilen şişme, diş kökü çevresinde kemik kaybı ve diş ile yanakta drenaj sorunlarına da yol açabilir. 

 

Apseli dişin tedavisinin en kısa süre içinde yapılması kişinin yaşam kalitesine devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Diş ağrısının özellikle geceleri daha fazla ortaya çıkmasıyla birlikte kişinin uyku kalitesi etkilenir ve gün içinde dikkat dağınıklığı gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Bu gibi durumlarda ortaya çıkan en sık belirtiler ise dişlerde sıcak – soğuk duyarlılığı, şişme, ısırma - çiğneme gibi günlük rutinleri yaparken meydana gelen keskin ağrı, diş eti ağrısı, diş eti şişmesi veya diş etlerinde koyulaşma gibi durumlardır.


Enfeksiyon durumuna göre bir ila üç seans arasında sürebilir.

Lokal anestezi altında uygulanır ve işlem sırasında
ağrı hissedilmez. 

Kanal Tedavisi zamanında uygulanmazsa, genellikle şiddetli diş ağrısı yaşanır. Diş içinde oluşan enfeksiyonun ilerleyerek çene kemiğine yayılma ihtimali ortaya çıkar. Hem tedavi edilmeyen diş hem de çevresindeki dişler çekilmek zorunda kalabilir.

Hekiminiz, gerekli gördüğü durumda Lazer ile dezenfeksiyon sağlayabilir.

Kök kanal tedavileri dişe, 
dişteki kök sayısına, lezyon varlığı ve durumuna göre varyasyonlara ayrılır.  Kök Kanal Tedavisi tamamlanmasının ardından uygun restorasyon seçeneğiyle üstyapı uygulanır.

 

Masseter Botulinum Toksin (Çene Botulinum Toksin Uygulaması)

Botulinum nörotoksini anaerob Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir toksindir. İsmini botulinum toksininin ilk hecelerinden alır ve günümüzde hem tedavi amaçlı hem de kozmetik alanında kullanılmaktadır. Botulinum toksininin 7 serotipi bulunmaktadır. En çok kullanılan tipi toksin A’dır. Toksin kaslara enjekte edildiği zaman sinir hücrelerine etki ederek kısmi ve geçici süre ile paraliz oluşturmakta ve bu şekilde kasın fazla kasılmasını önlemektedir.

 

Piyasada tip A başta olmak üzere tip B’yi de içeren ve çeşitli isimler adı altında bulunan botulinum toksinleri mevcuttur. Her bir preparat kişiye özel olarak hazırlanmakta ve bir diğeri ile karıştırılamamaktadır.

 

Günümüzde botulinum toksin enjeksiyonu tedavisi diş hekimliği alanında da geniş kullanım alanı bulmuştur. Terapötik amaçla perioral bölgede uygulanmaya başlayan botulinum toksini temporomandibular eklem rahatsızlıkları, bruksizm, görünür dişeti, masseter hipertrofisi, tükürük bezleri problemleri gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu şekilde hem diğer tedavi yöntemlerine destek olması hem de güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olması gibi avantajlarından dolayı diş hekimlerinin son zamanlarda üzerinde durduğu alternatif bir tedavi yöntemi olarak önem kazanmıştır.

•Diş Sıkma
•Diş Gıcırdatma
•Çene ekleminde ses ve ağrı

 

 

Periodontoloji, diş eti hastalıkları ve cerrahileriyle ilgilenen anabilim dalıdır. 

• Diş eti çekilmesi
Diş eti çekilmesi, diş etinin diş kökü üzerinden çekilerek, kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır. Yaşla beraber diş eti çekilmesi ihtimali artar. Çevresel ve genetik faktörlere bağlı da genç yaşta çekilmeler görülebilir. Çok sert kıllı diş fırçası kullanmak, diş etini ters yönde, şiddetli fırçalamak, dişlerin şiddetli düzeyde çapraşıklığı, hijyen eksikliğine bağlı yoğun diş taşı birikimleri, kontrol altına alınamayan şiddetli sistematik hastalıklar, sigara kullanımı, hatalı yapılmış kaplama ve dolgular başlıca sebepleridir.

• Pembe Estetik (Gingivoplasti)
Diş eti estetiği, diş etlerinin hasta bazında gülme hattı ve dişlerin boyutları ele alınarak simetrik olarak şekillendirildiği işlemleri kapsayan pembe diş estetiği olarak da bilinen diş tedavisi uygulamasıdır. Pembe estetik, lokal anestezi altında genellikle lazer ile gingivektomi (diş eti kesimi) veya gingivoplasti (diş eti şekillendirmesi) yapılarak diş boyları uzatılabilir, böylece gummy smile (diş eti görünürlüğü) azaltılabilir veya diş etlerinde seviyeleme yapılarak asimetriler giderilebilir. Diş etleri çok kızarık ve şiş ise öncesinde subgingival küretaj uygulamaları ile uyuşturularak uygulanır. Gülüş estetiği, yaş sınırlaması olmaksızın diş eti ve diş yapısı bu tedaviye uygun olan her hastaya yapılabilir.

• Diş Eti Kanaması
Diş eti kanaması, diş yüzeyinde plak ve diş taşı gibi eklentilerin varlığı ile gelişen diş eti hastalığına bağlı olarak diş eti dokusunu besleyen damarların yapısının bozulması ile kan elemanlarının damar dışına çıkmasını ifade eder. Bir diğer ifadeyle, iltihabi diş eti hastalığının ilk bulgusu kanamadır. Bu kanama, uyaranla (dokunma, fırçalama vb.) veya kendiliğinden olabilir. Bunların yanında çok sert fırçalama, taşkın veya eksik yapılmış dolgular, çürükler, uyumsuz protezler kanamaya sebep olabilir. Hamilelik, menstruasyon, menopoz, kan hastalıkları, diabet, C ve K vitamini yetersizlikleri, genetik yatkınlık, kan sulandırıcı ilaç kullanımıda diş eti kanaması bulgusu verebilir. Kanamaya sebep olan etkenin teşhisi ve buna yönelik uygulamalar ile tedavi edilir. Bu kapsamda diş taşı temizliği, gerekiyor ise subgingival küretaj (derin temizlik) ve bunların yanında plak temizliği yapılır. İyileşme sürecinde hastanın bakımı çok önemlidir. Bu nedenle tedavi sürecine doğru fırçalama ve ihtiyaca göre diş ipi veya ara fırça kullanımı da muhakkak dahil edilmelidir. Çürükler varsa tedavi edilmeli, uyumsuz dolgu veya protez varlığında bunlar düzeltilmeli veya yenilenmelidir. Kanamaya sebep olabilecek  sistemik problemler belirlenmeli ve hastanın hekimi ile konsülte edilmelidir.

• Frenektomi (Dil, dudak ve yanak bağ dokularının alınması)

• Diş Eti Grefti

• İmplantoloji

Periodontoloji branşının tedavi ettiği ana konulardır.