top of page

PERİYODİK TOTAL BAKIM

Periyodik Total Bakım Nedir ve Neden Gereklidir?
Yemek alışkanlıkları, doğru fırçalayamama ve yeterince temizleyememe gibi sebeplerle dişlerin özellikle diş eti hizası ile ara yüzlerinde plak birikimi fazla olur. Bu plaklar zamanla kalsifiye olarak diş taşına dönüşür ve renklenmeler başlar. Bu tip diş taşları diş eti hastalıklarının ana nedenidir. Bu taşları ve renklenmeleri kişi kendi temizleyemez. Sonuç olarak, artan bir ivmeyle taş birikimi hızlanır. Beraberinde de ağız kokusu, dişlerde sallanma, diş etlerinde kanama, ağızda hoş olmayan kahverengi renklenmeler ortaya çıkar. Bunların gözlenmemesi için belli aralıklarla diş hekimine gidilerek total bakım yaptırılması önerilir.

 

Peki Ne Yapıyoruz?
Diş taşı temizliği
Airflow ile lekelerin çıkarılması
Polisaj (cila)
Dil temizliği
Gerekli durumlarda diş ipi uygulaması
Gerekli durumlarda fluor uygulaması
Oral hijyen eğitimi aşamalarından oluşmaktadır.

İşlemler sırasında dişler uyuşturulur mu?
Anestezi altında yapılmaz.

Acı hisseder miyim?
Diş eti çekilmesinin ya da diş eti iltihabın olduğu bölgelerde minör hassasiyetler hissedilebilir. 

Diş etlerimde kanama olur mu?
Diş etleri ödemli ve iltihaplı olan hastalarda kanama olur ancak bu korkulacak düzeyde değildir ve işlemler bittikten sonra devam etmez. Çünkü temizlik sonrası iltihap çözülmeye başlar ve diş eti tekrar pembe renkli sıkı bir kıvama yani sağlıklı hale gelir. 

Ne kadar sürer?
İşlemler ortalama 30 dk arasında sürer. Diş taşı yoğunluğu fazla olup, diş eti altında çalışma gereken durumlarda ikinci bir seans uygulanır. Tüm tedavilerden sonra bir de kontrol seansı yapılır.

Ultrasonik temizleyiciler dişe zarar verir mi?
Cihazların yanlış kullanımı dişte mikron düzeyinde çiziklere sebep olur. Bu da dişlerin kısa sürede tekrar renklenmesine sebep olur. Lütfen yalnızca profesyonellerin kullanması gereken cihazları kendinize uygulamayınız.

Hangi aralıklar ile yaptırmam gerekir?
Dişlerin yerleşimi, tükürük yapısı, fırçalama ve beslenme alışkanlıklarına göre plak birikimi ve taş oluşumu değişkenlik gösterir. 6 aylık hekim kontrollerinde gerekli görüldükçe Periyodik Total Bakım yapılır.

Kanama ve ağız kokusunu ortadan kaldırır mı?
Sistemik bir hastalığa bağlı olmadıkça, Periyodik Total Bakım ile diş eti problemi kaynaklı kanama ve ağız kokuları tedavi edilebilir.

Fluor jeli uygulamasının ne gibi yararı vardır?
Fluor jeli dişin mine tabakasında bulunan kristallerle tepkimeye girerek çürüğe daha dayanıklı ve hassasiyet hissine engel olan floroapatit kristallerinin oluşmasına sebep olur. Böylece mine dokusu daha şeffaf, parlak ve dayanıklı olur.

Fluor jeli nasıl uygulanır?
Dişler hava ile kurutularak özel köpük kaşıklarına 5ml civarında koyulan %1.23lük APF jeli ağızda en fazla 4 dk bekletilir ve fazlası temizlenir. Hastanın 30 dk kadar ağzını çalkalamaması istenir.

Airflow tozunun yutulmasının zararı var mıdır?
Yutulmasının tespit edilen bir zararı gözlenmemiştir ancak her ihtimale karşın tükürük emici ile çalışılarak hastanın yutma riski en aza indirilir.

Bu uygulamayı yaptırmak için belirli bir yaş sınırı var mıdır?
Hayır yoktur. Daha yüzeysel olarak süt dişlerine de yapılabilir.

Hamilelikte yaptırmanın bir zararı var mıdır?
Hamilelik döneminde hormonlardan dolayı diş etleri daha hiperemik ve ödemlidir. Bu yüzden kanama normale oranla daha fazla olur ancak bir sakıncası yoktur. Tercihen 3-6 ay arası dönemde rahatlıkla total bakım yaptırılabilir.

Periyodik Total Bakım ağızdaki dolgulara ve kaplamalara bir zarar verir mi?
Aksine, zarar vermek bir yana dolgular ve kaplamaların temizleme işlemi düzenli yapılmalıdır.

Bu işlemden sonra dişlerimin rengi açılır mı?
Renklenme ve taşlar kaldırılınca muhakkak daha ferah bir görüntü oluşur ancak dişlerin kendi renginden daha açığı olmaz. Bunun için beyazlatma yaptırmak gerekir.

Dil temizliği neden ve nasıl yapılır?
Dil papillerden oluşur ve bakteri birikimi için mükemmel bir yüzeydir. Genel olarak da temizlenmesi en çok unutulan yerdir. Düşük devir dönme hareketli fırçalar ile dil 10sn kadar fırçalanır. Hastalarda bir rahatsızlık hissine yol açmaz aksine bu bölgenin de temizlenmesi konusunda kişi bilinçlendirilir.

bottom of page