top of page
change man.jpg

DİŞ HEKİMİ MUAYENESİ NASIL OLUR?

Diş Muayenesi;

Diş hekimleri tarafından yapılan ve ağız içerisinde; diş, diş etleri, damak ve çevre dokular ile ilgili bir sağlık sorunu olup olmadığının belirlenmesini sağlayan muayenedir. İstisnasız herkesin düzenli olarak bu muayeneden geçirilmesi gerekiyor. Bu sayede mevcut sorunların erken dönemde tespit edilmesi, bu sorunların giderilmesine yönelik tedavilerin planlanması ve uygulanması da mümkün olacaktır. Erken tanı ile birçok rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir.

 

Sindirim ağızda başlar. Tam olarak bu yüzden Sağlık Ağızdan Başlar! Tüketilen gıdalardan kalan parçacıklar ağız içerisinde çeşitli mikroorganizmaların üremesine yol açar. Bu üreme noktasında ağız içerisinin son derece elverişli koşullara sahip olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Dolayısıyla ağız ve diş temizliğinin en doğru şekilde, düzenli bir biçimde yapılması gerekir. İhmal edilmesi durumunda ise kısa zamanda diş ya da diş etleriyle ilgili bazı problemler ortaya çıkmaya başlar. Bu sorunların tespit edilmesi ise ancak diş muayenesiyle mümkün olabilir. 
 

Bu sebeple sizi 6 ayda bir düzenli Muayene ve Radyografik Analiz için kliniklerimize bekliyoruz. Fakat halihazırda bir problem tespit ettiğimizde sizden daha sık bir şekilde kontrollere gelmenizi isteyebiliriz. Bu, çoğu durumda tedavi sürecinin sizler adına daha konforlu ve kayıpsız geçmesi içindir. Uzun zamandır Diş Hekimine gitmediniz veya olası tedavilerden korkuyorsanız hatırlatmak isteriz ki; Diş bir organdır, zamanında yapılan çok ufak müdahalelerle hem cerrahi müdahaleler gibi büyük ve nispeten konforsuz tedavilerden korunmanın hem de bütçenize daha az yük olmanın tek yolu budur.
 

Peki Ne Yapıyoruz?
 

Rutin diş muayenesi için geldiğinizde ya da ağız ve diş sağlığı ile alakalı herhangi bir şikayetle başvurduğunuzda, hasta kayıt işlemlerinin hemen ardından, mevcut rahatsızlıklarınız, şikayetiniz ve varsa kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi alıyoruz. Ardından, hekimlerimizin çok daha kapsamlı değerlendirmeler yapabilmesi adına Radyografik görüntülemenizi alıyoruz. Bu adıma Diş Hekimliği'nde Oral Diagnoz ve Radyoloji denir. 

Doktorumuz kapsamlı tetkikleri sonrası, eğer mevcut bir ağrı veya şikayetiniz varsa öncelikle bunu çözer ve ardından size uygulanması gereken tüm sağlık işlemlerini bir tedavi planlaması şeklinde oluşturur. 6 aylık rutin Periyodik Total Bakım işleminizin zamanı geldi ise sizleri bilgilendirerek Diş Taşı Temizliği, Cila, Dil Temizliği ve varsa arayüzlerde oluşan lekelenmeleri gidermek için Airflow işlemlerinizi yapar. Ağız hijyeni sağlandıktan sonra var ise Planlı Tedavilerinizi uygulama başlar yahut sizlere uygun bir vakit için randevular. Eğer bir Uzmanlık Branşından fikir (Konsultasyon) alması gerekir ise sizi en uygun Uzmanlık Branşı Doktorumuza yönlendirir.
 

Çocuklarda Diş Muayenesi Nasıl Olur?
 

Çocukların ilk defa dişi çıktığında hemen bir Pedodonti Uzmanı edinmeniz çok önemlidir. Süt dişlerin de mutlaka diş hekimi tarafından kontrolden geçmesi gerekiyor. Sonrasında herhangi bir problem olup olmadığına bağlı olarak ne zaman kontrole gitmeniz gerektiği konusunda diş hekiminiz tarafınıza bilgi verecektir. Çocuk Diş Hekimliği ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın!

bottom of page